ریبون بلندر موضوع این مقاله ازسری مقاله های چابک فرآیند می باشد.

در صنایع مختلفی که از مهم ترین های آن ها می توان به صنایع غذایی توجه داشت برای ترکیب کردن مواد پودری و بدست آوردن ماده ای جدید نیازمند دستگاهی می باشند به نام دستگاه ریبون بلندر؛ با استفاده از این دستگاه می توان انواع پودر ها و مواد گرانولی را با هم آمیخته کرد.

از جمله مهم ترین صنایعی که از این دستگاه استفاده می کنند می توان به صنایع غذایی و خوراکی، شیمیایی، صنایع رزین و صنایع مرتبط با محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره کرد؛ در این گونه از صنایع ترکیب و میکس مواد پودری از مهم ترین و اصولی ترین کار ها می باشد برای مثال در صنایع تولید بتن و چسب، در تولید انواع رنگ ها پودری و تولید نمک ها و اسید ها، همچنین در صنایع دارویی و تولید قرص ها، در پروسه تولید غذا مانند تولید کافی میکس ها، پودر های ژله و صنایع بهداشتی می باشد.

حتما بخوانید: قیمت مخازن استنلس استیل چگونه تعیین می شود؟

انواع ریبون بلندر

همانند سایر دستگاه ها و لوازمی که در صنعت مورد مصرف قرار میگیرند، ریبون بلندر نیز دارای انواع مختلفی می باشد و شکل های افقی و عمودی تولید می شود، و بنا به این که قرار است که چه نوعی از مواد را با هم مخلوط کنند به شکل های متفاوتی می سازند.

نکاتی که باید در رابطه با نوار نقاله بدانید

ریبون بلندر

بعضی از مواد نیاز دارند که هنگام ترکیب سازی، دما بالا برود به همین منظور دستگاه ریبون بلندر دو جداره را مورد مصرف قرار می دهند؛ برخی از صنایع نیاز دارند که دستگاه دارای مخزن گردان باشد به همین منظور دستگاه ریبون بلندر با مخزن گردان را طراحی کرده اند که با چرخش هیچ گرانول و پودری در کف ظرف باقی نماند.

حتما بخوانید: در خصوص کاربرد مخازن ذخیره چه میدانید؟

در ادامه انواع ریبون بلندر را به طور مختصر معرفی کرده ایم.

۱- میکسر پودر افقی یا ریبون بلندر

۲- میکسرهای دبل شفت

۳-مخلوط های آزمایشگاهی

۴- میکسر استوانه ای

۵- میکسر بشکه ای

۶- میکسر پودر عمودی

۷- میکسر وی شکل یا وی بلندر

میکسر افقی پودر یا ریبون بلندر

در این قسمت در خصوص طراحی ریبون بلندر با جزییات بیشتری می پردازیم، این نوع میکسر یک مخزن به شکل U دارد دارای یک شفت می باشد که تمام طول دستگاه را طی می کند یک سمت آن به گیربکس و سمت دیگر آن متصل به یاتاقان می باشد. این شفت، شفت اصلی می باشد اگر چه شفت هایی که با قطر کمتر بر روی شفت اصلی متصل هستند که به آن شفت های فرعی می گویند.

ریبون بلندر

پره های این میکسر به شکل کمان هستند و با طول و شعاع معینی بریده شدند، به شکل دو به دو پره های فرعی بهم دیگر متصل شده اند. و با این وضعیت تشکیل یک مارپیچ را داده اند.

ریبون بلندر دارای دو نوع پره می باشد که به پره های بزرگ و پره های شناخته می شوند. پره های کوچک بخش وسط شفت ها را به همدیگر متصل کرده و پره های بزرگ انتهای شفت را به هم متصل می کنند.

پره کشی به شکلی انجام می شود که در صورت چرخش شفت اصلی در جهت حرکت عقربه های ساعت پره های بزرگ مواد را به سمت مرکز مخزن هدایت کرده و پره های کوچک مواد را از مرکز به سمت دو سر مخزن هل می دهد. این نوع از پره کشی باعث می شود مواد به خوبی با هم میکس شوند.

بیشتر بخوانید: ریبون بلندر چیست ؟ + فیلم

مخلوط کن وی شکل (میکسر V)

به این علت به این گونه از میکسر ها وی شکل می گویند که دو تا لوله به شکل V متصل شده اند. اطراف این دو لوله به وسیله دو شفت به پایه ها متصل شده اند و به وسیله همان شفت ها نیز توان موتور به مخزن فرستاده شد سپس مخزن حول محور این شفت ها چرخش پیدا می کند.

حتما بخوانید: مخازن فشار بر حسب کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

چیزی که این میکسر را با بقیه متفاوت می کند، عدم تماس پیدا کردن هوا با مواد می باشد که سبب می شود مواد با اکسیژن ترکیب نشود، از دیگر مزایای این بلندر این است که به هیچ وجه ذره ای از گرد و غبار به بیرون برده نمی شود و برای مواد خطرناک و سمی که ترکیب می شوند گزینه مهمی محسوب می شود.

توربو میکسر

ظاهر این میکسر بدین شکل است که، ابعاد کوچکی دارد و دارای یک کپسول است و به سبب حرکت کردن این کپسول که به شکل ۸ انگلیسی خوابیده است، مواد داخل آن منتقل می شود و این انتقال و حرکت است که باعث ترکیب مواد داخلش می شود.

علت این که این میکسر کمتر مورد مصرف هست، قیمت بالای آن و امکان ساخت آن تنها در حجم های پایین ممکن هست و برای حجم های بالا مقدور نیست.

پانوشت: ریبون بلندر, قیمت ریبون بلندر, دستگاه ریبون بلندر, میکسر ریبون بلندر, دستگاه میکسر پودر, دستگاه ریبون بلندر میکسر پودر, میکسر ریبون بلندر ماشین سازی چابک فرآیند 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 12 =