مخازن تحت فشار چیست ؟ در این مقاله از سری مقاله های چابک فرآیند در خصوص مخزن تحت فشار و انواع آن توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

مخزن تحت فشار محفظه ای است که به جهت نگه داری انواع سیالات در فشاری متفاوت از محیط ساخته شده است.این گونه از مخازن معمولا به شکل های کروی و استوانه ای وجود دارند.

حتما بخوانید درباره : انواع دستگاه پرکن مایعات و پرکن پودری

ساخت این گونه از مخازن تحت فشار نیازمند تکنیک های اصولی می باشد زیرا که اختلاف فشار یک پارامتر مهم می باشد و در صورتی که این پارامتر تغییر پیدا کند بیش از حد ممکن است که انفجار صورت بگیرد، به همین دلیل است که باید طراحی و ساخت این مخازن تحت فشار تحت نظارت قانونی انجام گیرد. کاربرد عمده این مخازن در صنایع نفت و گاز می‌باشد.

مخازن تحت فشار در هر کشوری شرایط و المان های خاص خودش را دارد اما چیزی که در همه ی آن ها ثابت است این است که حداکثر فشار و درجه حرارت مناسب برای ساخت مخزن باشد.

بیشتر بخوانید: در خصوص تاریخچه مخزن تحت فشار چه میدانید؟

مخازن فشار بر حسب کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

در این قسمت ما مخازن فشار را بر حسب این که چه کاربردی دارند تقسیم کرده ایم.

مخزن ذخیره آب 

پر استفاده ترین نوع از مخازن فشار، مخزن پمپ آب می باشد. این مخازن که یکی از پر مصرف ترین انواع مخازن فشار می باشند در آپارتمان ها مورد مصرف قرار می گیرند و به شکل های استوانه ای که یا به صورت عمودی هست و یا به صورت افقی و به رنگ های قرمز، آبی، زرد می باشد. یک نوع دیگر از آن ها نیز وجود دارد که کروی هستند و مخازن ۲۴ لیتری نامیده می شوند.

حتما بخوانید: مخازن استنلس استیل چه کاربرد هایی دارد + قیمت

سیستم کار این مخازن بدین صورت می باشد که هوای فشرده به وسیله تیوپ یا دیافراگم از آب ذخیره شده جدا می شود و به کمک همین هوای فشرده شده آب ذخیره شده به بیرون مخزن هدایت می شود. از دیگر کاربرد های مخازن تحت فشار می توان به ذخیره گاز اشاره داشت مانند کپسولهای آشنای گاز خانگی و کپسول گاز خودرو شکل دیگری از مخازن تحت فشار برای دخیره سازی هستند.

مخازن تحت فشار

مخزن تبدیل حرارت 

دومین نوع از مخازن پرکاربرد می توان به مخازن مبدل حرارت توجه داشت. این نوع از مخازن بسیار پر کاربرد هستند و هم در خانه و هم در صنعت مورد مصرف قرار می گیرند، برای مثال از این گونه مخازن برای تولید مواد غذایی صنعتی نیز استفاده می کنند، سازندگان و مهندسان که در این زمینه فعالیت دارند توجه ویژه ای به ساخت و طراحی و به ویژه مواد اولیه دارند، زیرا که گرما می تواند نقش مخربی داشته باشد برای همین  مواد اولیه آن نیز مهم هست.

بیشتر بخوانید: در خصوص مخازن ذخیره و نحوه تعیین قیمت آن چه میدانید؟

برای ساخت این گونه از مخازن معمولا از فولاد کربن استفاده می کنند، اگر چه سعی بر این است که از آلیاژ های سخت تری نیز استفاده کنند، این کار را به این سبب انجام می دهند که مخزن طول عمر بیشتری داشته باشد.

مخزن فرآیند

مخزن فرآیند و یا پروسس تانک – به انگلیسی Process Vessel – محفظه ای است که بمنظور انجام دادن قسمتی از یک فرآیند بزرگتر، طراحی، تجهیز و تولید می شود. از این مخازن در صنایع مختلفی همچون صنایع شیمیایی، پتروشیمی، غذایی به خصوص لبنیات، هسته ای و… استفاده می شود. مخازن رآکتورهای شرکتهای پتروشیمی از این دست می باشند.

از جمله مخازن پرکاربرد دیگر می توان به مخزن فرآیند اشاره کرد، این مخزن به منظور تولید و انجام دادن قسمتی از یک فرآیند انجام می شود، از این مخازن در صنایعی همچون صنایع غذایی، شیمیایی، پتروشیمی و همین طور هسته ای استفاده می شود.

مخازن فرآیند چه کاربرد هایی دارند؟

۱- به منظور بدست آوردن خلوص مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

۲- برای ترکیب سازی در صنایع مختلف

۳- به منظور تجزیه سازی در صنایع گوناگون

۴- برای حرارت دهی، سرد سازی و نگه داری محصولات غذایی

برای ساخت هر یک از مخازن باید به طراحی مناسب و اصولی، مواد اولیه مرغوب و با کیفیت، در نهایت باید برای ساخت این گونه از مخازن از افراد متخصص بهره گرفت.

به طور کلی کاربرد مخازن تحت فشار چیست؟

از این گونه از مخازن به عنوان منبع ذخیره آب، ذخیره انواع گاز ها، اتاقک تحت فشار، مخازن راکتور های هسته ای، مخزن هیدرولیک تحت فشار، مخازن ذخیره برای انواع سیالات همانند گاز های مایعی چون کلر، پروپان، بوتان، آمونیاک استفاده می شود.

مخازن تحت فشار

اگر چه مصارف غیر صنعتی نظیر کپسول های اکسیژن، تانک های آب گرم خانگی مورد مصرف قرار می گیرند. اگر چه بیشترین میزان استفاده از این گونه مخازن در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می باشد.

تماس با چابک فرآیند

برای اطلاعات بیشتر و بهتر در خصوص قیمت ها و شرایط خرید مخازن تحت فشار از طریق شماره های زیر در تماس باشید.

تماس با چابک فرآیند

پانوشت: قیمت مخزن تحت فشار, لیست قیمت مخزن تحت فشار, تنظیم باد مخزن تحت فشار, منبع تحت فشار, مخزن تحت فشار هوا, تنظیم میزان فشار باد مخزن تحت فشار, پمپ آب خانگی, مخازن تحت فشار آب, مخازن تحت فشار پمپ آب, مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی, منبع پمپ آب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سه =