مخازن ذخیره به عنوان یکی از وسایلی است که برای حمل و نگه داری و انتقال انواع سیالات مورد مصرف واقع می شوند و در صنایع مختلف مورد مصرف قرار می گیرد یکی از این صنایع که مخازن ذخیره در آن ها بسیار پر مصرف می باشد صنایع پتروشیمی می باشد.

از دیگر صنایعی که از مخازن ذخیره استفاده می کنند، صنایع شیمیایی می باشند، این صنایع که برای تولید و ساخت مواد شیمیایی هزینه های مادی و همین طور وقت زیادی را صرف می کنند برای نگه داری از آن ها و انتقال آن ها نیازمند وسایلی هستند که بنا به شرایطی که دارند یا از آن خطوط انتقال باید استفاده کننده یا از مخازن ذخیره.

انواع مخازن ذخیره سازی

و همین طور علاوه بر این که خود شرکت های پتروشیمی و سایر شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی محصولاتی را تولید می کنند که برای نگه داری نیازمند ذخیره سازی در مخازن ذخیر هستند شرکت هایی از خارج از کشور واردات هایی را به داخل کشور برای فرستادن مواد اولیه انجام می دهند که این مراکز نیز برای انتقال مواد شیمیایی از مخازن ذخیره استفاده می کنند.

استفاده از مخازن ذخیره سبب می شود که در حداقل زمان ممکن و همین طور هزینه کمتر مواد را جا به جا کنند.

استفاده از مخازن ذخیره همین طور برای انتقال مواد به خارج از کشور و همینطور برای انتقال داخلی مواد تولید شده و به سبب دلایلی دیگر مانند یکسان کردن کیفیت محصول، اندازه گیری حجم محصولات از مخازن ذخیره و تانکر ها استفاده می کنند و در کمترین زمان ممکن برای بارگیری به کشی آماده می شوند به همین دلیل است که معمولا بعد از تولید این گونه مواد شیمیایی از مخازن ذخیره استفاده می می کنند و سریعا آن ها را داخل این تانکر ها نگه داری می کنند.

در ادامه در خصوص نحوه ساخت این گونه از مخازن ذخیره و  همچنین کاربرد هایش بیشتر میپردازیم.

بیشتر بخوانید: مخازن ذخیره اتمسفریک چیست و چه استفاده ای دارد؟

مخازن ذخیره چگونه ساخته می شوند؟

ساخت مخازن ذخیره نیازمند دقت فراوان و همین طور تخصص لازمه می باشد شرکت چابک فرآیند یکی از مراکزی است که سابقه چندین ساله در زمینه طراحی و ساخت انواع مخازن ذخیره و تانکر ها را دارا می باشد شرکت چابک فرآیند برای تولید مخازن ذخیره از آخرین متد ها و تکنولوژی های روز استفاده می کند.

نکته مهم در طراحی این گونه از مخازن ذخیره سازی وجود دارد این است که باید طوری طراحی شود که هیچ گونه نشتی نداشته باشد و به همین منظور قبل از تحویل نهایی به مشتری آن ها را تست می کنند.

معمولا این مخازن یک سری المان هایی دارند که بنا به سلیقه مشتری می تواند متفاوت باشد به طور مثال برخی از مخازن ذخیره را با استفاده از فولاد ضد زنگ می سازند که این نوع فولاد حاوی درصدی از کروم می باشند و به سبب داشتن همین ماده خاصیت ضد زنگ زدگی را دارد.

حتما بخوانید: قیمت مخازن استنلس استیل چگونه تعیین می شود؟

از دیگر موادی که معمولا مشتریان برای ساخت بدنه مخازن ذخیره استفاده می کنند فولاد کربن هست در ساخت این فولاد از کربن استفاده می کنند؛ فولاد کربن قیمت پایین تری نسبت به فولاد ضد زنگ دارد. معمولا به علت قیمت پایین تر فولاد کربنی در ساخت مخازن ذخیره از آن استفاده می کنند. مخازن ذخیره ای که در صنایع پتروشیمی مورد مصرف هستند دارای سیستم آتش نشانی می باشد.

مخازن ذخیره

برای ساخت مخازن ذخیره از معیاری به نام پرت ورق و همینطور ابعاد استاندارد استفاده می کنند و با کمک نرم افزار های مربوطه دیتای خروجی آن کمک می کند که بتوان مخازن ذخیره را طراحی کرد. در ساخت مخازن ذخیره هیچ محدودیت سایزی وجود ندارد.

نرم افزار هایی که برای طراحی و ساخت این مخازن ذخیره مورد مصرف هستند نرم افزار سالید ورک و همین طور نرم افزار tank می باشد.

کاربرد مخازن ذخیره

یکی از بیشترین کاربرد های مخازن ذخیره همان طور که گفتیم در پالایشگاه ها می باشد نفت از جمله موادی می باشد که برای تولید آن در تمامی اشکال و حالت ها نیاز دارد که از مخزن ذخیره استفاده بشود؛ نفت خام ماده ای طبیعی می باشد که بعدا به مواد مختلفی از جمه بنزین و پارافین تبدیل می شود به تمام دنیا نیز صادر می شود به همین منظور استفاده از مخازن ذخیره بسیار اهمیت دارد؛

برخی از شرکت ها هستند که به صورت سفته ای نفت خام را می خرند و بعد از آنکه قیمت نفت بالا می رود، آن را برای مدت زمانی ذخیره می کنند. بیشتر اوقات، ذخیره نفت خام موقت است. این امر به این دلیل است که روغن برای پالایش بیشتر به جاهای دیگر منتقل می شود.

یکی از روش های نگه داری نفت استفاده از گنبد های نمکی ذخیره می شود و تحت تدابیر خاصی از این گونه ذخایر نگه داری می کنند که سختی های خودش را دارد و ممکن است که نفت دچار آلودگی بشود به همین منظور از مخازن ذخیره استفاده می کنند، به همین دلیل در ساخت مخازن ذخیره دقت کافی را به خرج می دهند که هیچگونه نشتی نداشته باشد.

تماس با مرکز طراحی و ساخت مخازن ذخیره

برای ارتباط بیشتر در خصوص قیمت ها و اطلاعات بیشتر از طریق راه های زیر در ارتباط باشید.

تماس با چابک فرآیند

پانوشت: مخازن ذخیره, قیمت مخازن ذخیره, بهترین قیمت مخازن ذخیره, استعلام قیمت مخازن ذخیره, سازنده انواع مخازن ذخیره, سازنده مخازن ذخیره سوخت, سازنده مخازن پالایشگاهی, سازنده مخزن فلزی, سازنده مخزن فلزی شناور 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هفده =