مخزن استیل ، منبع یا تانکری تولید شده از جنس استیل اعم از ۳۰۰ یا استیل نگیر ، ۳۰۴ ، ۳۱۶ و یا ۳۱۶L و یا حتی استیل سری ۴۰۰ می باشد که جهت نگهداری و یا حمل مواد با اهمیت چه از جنبه دارویی و غذایی و چه از جنبه شیمیایی و اسیدیته مورد استفاده قرار میگیرد.

مخزن استیل به طور معمول به شکل مخزن استوانه ای، مخروطی، مکعبی، کروی و یا در صورت درخواست مشتری به صورت ترکیبی از این مدلها  ساخته می شود. البته باید توجه داشته باشیم اولین پارامتر در طراحی و ساخت مخازن استنلس استیل میزان حجم و شکل مخزن می باشد.

حجم تانکر یا منبع با توجه به نوع کاربری می تواند مشخص گردد و باتوجه به شکل هندسی مخزن میتوان قطر، ارتفاع و شکل کف مخزن که تخت یا مخروطی باشد را مشخص نمود. به خاطر اینکه بتوانیم در مقابل انتقال حرارت مخازن را حفاظت کنیم و یا اینکه انتقال حرارت را بر روی مخازن استیل انجام دهیم از مخازن دوجداره استیل و سه جداره استیل استفاده می نماییم .

چنانچه این مخازن در محلی باشند که به ناچار در معرض حرارت باشند می توانیم از مخزن دوجداره و مخازن استیل سه جداره استفاده نمایم .

طراحی و ساخت مخازن استیل در اندازه های مختلف و طبق درخواست مشتری انجام میگردد.

چنانچه منبع استیل تحت فشار نباشد به آن مخزن ذخیره و نگهداری گفته می شود و در حالتی که مخزن تحت فشار مورد استفاده قرار بگیرد به آن منبع تحت فشار استیل گفته می شود.

مخزن استیل جهت حمل و نقل و نگهداری مواد مختلفی کاربرد دارد و در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد.

از مخازن استیل در مواقعی که بحث خورندگی و بهداشتی مطرح باشد با ظرفیت های مختلف جهت حمل ونقل انواع مواد پودری مثل آرد و سیمان و مایعاتی مثل شیر، آب شرب، روغن ، اسید و مایعات نفتی استفاده می شود .

تاریخچه مخزن از جنس استنلس استیل

امروزه مخازن استنلس استیل جزء مهمی از تجهیزات دنیای صنعت محسوب می شوند. با این حال کم تر از ۱۰۰ سال است که استنلس استیل ساخته و مورد استقاده قرار می گیرد. در سال ۱۹۱۳، هری برلی در انگلستان برای اولین بار استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ را با کروم ۱۲٫۸ درصد به عنوان عنصر اصلی ساخت. اولین مخزن استنلس استیل در سال ۱۹۲۵ ، برای نگهداری اسید نیتریک ساخته و استفاده شد و این بسیار مهم بود زیرا اولین مخزن فلزی بود که می توانست اسید را بدون خوردگی نگه دارد. این یک پیشرفت بزرگ در مخازن فولادی بود که درزها پرچ شده و در معرض خوردگی قرار داشتند.

در سال ۱۹۲۷ یک شرکت حمل و نقل آمریکایی ، اولین مخزن از جنس استنلس استیل جوش داده شده را مورد استفاده قرار داد و توانست به راحتی محصولات لبنی را حمل و نقل کند. پس از آن صنایع غذایی و آشامیدنی مخازن استنلس استیل را با آغوش باز پذیرفتند.

امروزه مخازن استیل ضد زنگ محبوب تر و متنوع تر از همیشه هستند و در سراسر جهان شاخته شده اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =